DÜNYA YOĞURT GÜNÜ KUTLU OLSUN

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz
Pin Share

Merhaba sevgili okurlarım, gerek kişisel gelişim eğitimlerine zaman ayırdığım için gerekse yeni görevim olan tarımsal ürünlerdeki hasar tespit çalışmaları dolayısıyla tempolu 5 ay gibi bir süreyi geride bıraktım. Bu süreçte sizlerden ayrı kaldım ama “Koçluk ve Mentörlük” ünvanını almaya hak kazandım. Allah’ım vatanımıza milletimize hayırlı işler yapmayı nasip etsin… Yine bu süreçte Silifke Sesimiz Gazetesindeki köşemden ayrıldığımı bundan sonraki yazılarımı organiktarimtv.com web sitesi üzerinden sizlerle paylaşacağımı bildirmek istiyorum. Buradaki köşemde gerek memleketim Mersin ve Silifke ile ilgili gerekse ülkemizi ve insanlığı ilgilendiren konular hakkında hazırladığım makalelerimi okuyabileceksiniz.
***
Bu yazımda yakından takip ettiğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.
Bilindiği üzere 7 Şubat 2022’de Silifke Ticaret ve Sanayi Odasının öncülüğünde “Silifke Yoğurdu” coğrafi işaret tescili almayı hak kazanmış ve biz Silifkelileri gururlandırmıştı. Hep birlikte sevindik, mutlu olduk. Halende gururluyuz ve mutluyuz… Şu üretti, bu üretti, şundan üretti, bundan üretti, şu doğru, bu yanlış gibi tartışmayı bu yöne götürmek istemiyorum. Benim açımdan Silifke Yoğurdunun ulusal ve uluslararası pozisyonu daha önemlidir. Ancak yeri gelmişken yöremizin kültürümüzün folklorun de yer bulmuş Silifke Yoğurdunun coğrafi işaret tescili almasında emeği geçen kamu, kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere gerek üreten gerekse Silifke’mizin tanıtımına katkı sunan herkesi canı gönülden tebrik ediyorum.
***
Yazımın bu bölümünde kronolojik bir sıralamayı sizlere hatırlatmak istiyorum.
7 Şubat 2022 Silifke Yoğurdunun Marka Patent Enstitüsü tarafından Coğrafi işaret tescilinin onaylanması, 4 Mart 2022 Silifke Yoğurdu Coğrafi İşaret Tescilinin kutlaması… Bu iki tarih önemlidir.
***
Yukarıda belirttiğim tarihlerin akabinde internet, TV, Sosyal medya, yerel ve ulusal basının her mecrasında Silifke Yoğurdu üzerine haberler ve tanıtımlar yapıldı. Hatta 7 Şubat’ın akabinde yapılan haberlerin içerisinde “SİLİVRİ YOĞURDU MU? SİLİFKE YOĞURDU MU? gibi enteresan bir habere de rastlamıştım. Araştırmayı sever, önemli konuları not ederim…
***
Hep düşündüğüm “Dünya Yoğurt Günü” projesini Silifke’mizin kamu, kurum ve kuruluşlarının bir araya gelerek ortak akılla ortak bir gün belirleyip ilan etmesidir. Mesela Silifke Yoğurdunun Marka Patent Enstitüsü tarafından Coğrafi işaret tescilinin onaylanma tarihi olan “7 Şubat Dünya Yoğurt Günü” olarak ilan edilebilir, ya da kutlama yapılan 4 Mart olabilir? Fakat geçenlerde yaptığım araştırmalarda edindiğim bilgiye göre 23 Mart 2022 tarihinde Kayseri Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin öncülüğünde Kayseri protokülünün de desteğiyle “23 Mart Dünya Yoğurt Günü” olması için bir sosyal sorumluluk projesi başlatıyor… Dileyen internet üzerinden bu bilgiye rahatlıkla ulaşabilir.
***
Şimdi kronolojik sıraya göre baktığımızda Silifke Yoğurdunun ulusal basında yer almasının ardından Silivri ve Kayseri yoğurt üreticilerinin hemen bir karşılık verme eğiliminde olduğu görülmektedir. Elbette bu gayet normal bir tutumdur. Ancak Silifke Yoğurdu da öyle yabana atılacak bir yoğurt değildir… İnsanlar Anadolu’nun dört bir yanından, hatta dünyanın dört bir yanından gelerek Silifke Yoğurdu arayışı içerisindeyken Silifke’nin öncülüğünde bir tarih belirlenerek Dünya Yoğurt Günü olarak ilan edilmelidir. Belirlenen tarihin bir dayanağı, yoğurdun ise bir hikayesi olmalıdır. Bunların hepsi Silifke Yoğurdunda mevcuttur… Şahsımın önerisi ne kadar dikkate alınır bilmiyorum ama “7 Şubat Dünya Yoğurt Günü” olarak ilan edilmelidir. 23 Mart’ın anlamı nedir? Bu tarih yoğurt için ne ifade ediyor? Hikayesi nedir?
***
Bu duygu ve düşüncelerle “Silifke Yoğurdu” mayasıyla birliği ve beraberliği, beyazlığıyla yöre insanının temiz yüreğini, tadıyla kültürünü, kokusuyla Torosların endemik bitkilerini sizlere taşır… Eğer ki bu eşsiz lezzeti tatmak istiyorsanız Silifke’ye gelip yerinde yemelisiniz… Bununla birlikte yüzyıllardır sayısız medeniyetlere ev sahipliği yapmış Taşeli yöresini gezmeli, doğal güzelliklerinden istifade etmelisiniz… Buyrun bekleriz.
***
Sevgi ve saygılarımla…
Zir.Müh.Mehmet ÜNVER
Mehmetunver983@gmailcom

Loading

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz
Pin Share

DÜNYA YOĞURT GÜNÜ KUTLU OLSUN” için 2 yorum

 • 27 Ağustos 2022 tarihinde, saat 12:17
  Permalink

  Kardeşim çok güzel bir yazı olmuş. Emeklerine sağlık, başarılarının devamını dilerim.

  Yanıtla
 • 27 Ağustos 2022 tarihinde, saat 12:49
  Permalink

  Emeğine sağlık, başarılarınızın devamını dilerim kardeşim.
  Hakan

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Merhaba, Sosyal Medya Hesaplarımızı takip ettiniz mi?

LinkedIn
Share
YouTube
Instagram
Twitter
Visit Us
Follow Me